რა ასწავლა დირექტორებს მოსწავლეებთან ურთიერთობამ? - სკოლის ხელმძღვანელები საკუთარ გამოცდილებას გვიზიარებენ
„როდესაც გაკვეთილს ვიწყებ და ვუყურებ ბავშვების მომღიმარ სახეებს სულიერ სიმშვიდეს ვპოულობ“
„მასწავლებლებს შეუძლიათ სწორად აღზრდილი თაობებით შეცვალონ ქვეყნის მომავალი უკეთესობისკენ“ - თამარ გურაშვილი, თბილისის N152 საჯარო სკოლის დირექტორი
„მასწავლებელი ანაზღაურებას გაწეული შრომის მიხედვით უნდა იღებდეს, საათობრივი დატვირთვიდან გამომდინარე“
„მახარებს ის ყველაფერი, რასაც ვაკეთებ“- ანა ანუშიძეს, მასწავლებლის ეროვნული პრემიის მფლობელს, მიმდინარე სასწავლო წელს დიდი გეგმები აქვს
„ძალიან გახარებული ვარ, რომ ჩემი სკოლა და აჭარა ჩემით ამაყია“
„ძალიან მინდა, რომ გაცვლითი პროგრამით ამერიკაში ან ბრიტანეთში წავიდე“- გაიცანით, ეკა სეფიაშვილი - მასწავლებლის ეროვნული პრემიის მფლობელი პედაგოგი
ის მასწავლებლის ეროვნულ პრემიაზე სასკოლო საზოგადოებამ წარადგინა
„დავადექი გზას, სადაც შეცდომების დაშვების უფლება არასდროს მექნება“-სასწავლო წლის პირველი დღე დირექტორის ამპლუაში და ლიდერების გულწრფელი ისტორიები
„იმ სკოლის ხელმძღვანელი გავხდი, სადაც ვსწავლობდი, სადაც ჩემი ცხოვრების მნიშვნელოვანი წლები გავატარე და სადაც ჩემი შვილები გავზარდე...“
სკოლის დირექტორები პირველ მასწავლებელს იხსენებენ - „პედაგოგმა აუცილებლად უნდა მისცეს ბავშვს მოტივაცია“
„მშობლებმა დაგვარიგეს, რომ ყვავილები უნდა მიგვერთმია, ისე მრცხვენოდა ძლივს მივიტანე და ვერ ვბედავდი მიწოდებას“
„სწავლა 1-ელ სექტემბერს იწყებოდა და ვფიქრობ, მეტი ხალისი იყო“ - როგორ ემზადებოდნენ მოსწავლეობისას დირექტორები სასწავლო წლის პირველი დღისთვის
„სოფლის თავში ბავშვები ვიკრიბებოდით ხოლმე და ერთმანეთს ვუზიარებდით ჩვენს სიხარულს - რა ვიყიდეთ, როგორი ჩანთით მივიდოდით სკოლაში“
„თუ საჭიროა მშობლის დასწრება გაკვეთილზე, გამონაკლის შემთხვევებს ვუშვებთ“ - დირექტორების რჩევები, როცა პირველკლასელი ტირის
„ბავშვის ფსიქიკისთვის თუ საჭიროა, მშობლის დასწრება გაკვეთილზე, რა თქმა უნდა გამონაკლის შემთხვევებს ვუშვებთ“
მთავარი, რაც მოსწავლეებს ახალ სასწავლო წელს სკოლაში უნდა დახვდეთ - პედაგოგები პირველკლასელთა საჭიროებებსა და გამოწვევებზე საუბრობენ
„პირველკლასელებს სასწავლო წლის დაწყებამდე ყოველთვის ვმასპინძლობ და მშობლებთან ერთად მათ ვეცნობი“
სკოლის დირექტორები კურსდამთავრებულებს გზას ულოცავენ, პირველკლასელებს კი მოუთმენლად ელიან
„წელს 16 პირველკლასელს ველოდებით, რაც ასევე ძალიან გვახარებს, ყველა თაობა უკეთესით და უკეთესით იცვლება“
სკოლის დირექტორები პედაგოგებს წინასაგამოცდო რჩევებს აძლევენ
„გამოცდილებიდან გამომდინარე, მათ ვეტყოდი, რომ ჯერ გააკეთონ ის დავალება, რაც შედარებით უმარტივდებათ“
„ამ წუთსაც ფეხბურთზე საუბრობენ სკოლაში, მთელი პედკოლექტივი ერთად ვაპირებთ თამაშის ყურებას“- დირექტორები მატჩის წინ ეროვნულ ნაკრებს ამხნევებენ
„ჩვენი ქართული მებრძოლი სულის იმედი მაქვს“
„გვეუბნებით, რომ მასწავლებელს, რომელსაც, სრულიად მათხოვრული ხელფასის მიუხედავად, არაადამიანური შრომის გაწევა უწევს, ჩავუსაფრდე და თუ რამე არ მომეწონება, ჩუმად დავასმინო?“